O mnie

Anna Rutkowska jest utalentowaną marimbistką i perkusistką nieustannie poszerzającą swoje horyzonty. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie swoją ścieżkę kariery rozwija jako solistka i kameralistka. Jako laureatka XII Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie swoim zainteresowaniem mocno obdarzyła perkusyjną muzykę współczesną, szczególnie tę pisaną i wykonywaną na marimbie.

Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego
w Kielcach w klasie fortepianu 1998 roku, kontynuowała naukę
w tej samej szkole w klasie perkusji. Swoją edukację perkusyjną kontynuowała na kierunku instrumentalistyka Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie
w 2009 roku uzyskała dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem w klasie
prof. Jana Pilcha. W październiku 2017 r. pani Anna uzyskała stopień doktora
w Akademii Muzycznej w Krakowie dzięki rozprawie pt. „Wpływ kultury, tradycji
i sztuki Japonii na współczesną literaturę marimbową kompozytorów japońskich Keiko Abe, Minoru Miki, oraz Akira Miyoshi”. Artystka rozwijała swój warsztat marimbowy pod okiem m.in. Keiko Abe (Japonia), Theodora Milkova (Grecja), Petera Prommela (Holandia), Marty Klimasary (Polska/Niemcy).

Anna Rutkowska występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą: „Warszawska Jesień” (Warszawa), „Źródła i Inspiracje” (Kraków), „Crossdrumming” (Warszawa), „Audio Art” (Kraków), „Beethovenfest”
(Bonn, Niemcy), „Kalima” (Lausanne, Szwajcaria), „Uitgast” (Lelystad, Holandia), „Festiwal Kompozytorów Krakowskich” (Kraków, Polska).
Na swoim koncie posiada liczne koncerty perkusyjne i marimbowe.
Wciąż poszukuje nowych „odcieni” brzmienia marimby poprzez wykonywanie utworów na składy mieszane,np. marimba, sopran i fortepian, czy duet marimb preparowanych. W jej dorobku artystycznym znajdują się także prawykonania japońskiej muzyki marimbowej.

Anna współpracowała z zespołami kameralnymi skupiającymi się na muzyce perkusyjnej: Mallet Collective Amsterdam (Amsterdam), Rhythmic Ethnic (Kraków), Amadrums (Kraków), siXen (Warszawa).

Obecnie współtworzy z Julianną Siedler-Smugą jedyny w Polsce żeński duet marimbowy – DALBERGIA DUO. Duet ma na koncie nagrody w konkursach międzynarodowych m.in.  II nagroda IMKA International Internet Music Competition w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina), II nagroda na The North International Music Competition w Sztokholmie (Szwecja), a na terenie kraju – I nagroda na VI International Master Competition for Music Teachers w Warszawie 
(kat. Kameralistyka). Ponadto, podczas wspomnianego wydarzenia panie otrzymały  Rekomendację Fundacji Muzyki Polskiej za wyróżniającą się interpretację polskiej kompozycji.