O mnie

Anna Rutkowska jest utalentowaną marimbistką i perkusistką nieustannie poszerzającą swoje horyzonty. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie swoją ścieżkę kariery rozwija jako solistka i kameralistka. Jako laureatka XII Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie swoim zainteresowaniem mocno obdarzyła perkusyjną muzykę współczesną, szczególnie tę pisaną i wykonywaną na marimbie.

Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego
w Kielcach w klasie fortepianu 1998 roku, kontynuowała naukę
w tej samej szkole w klasie perkusji. Swoją edukację perkusyjną kontynuowała na kierunku instrumentalistyka Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie
w 2009 roku uzyskała dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem w klasie
prof. Jana Pilcha. W październiku 2017 r. pani Anna uzyskała stopień doktora
w Akademii Muzycznej w Krakowie dzięki rozprawie pt. „Wpływ kultury, tradycji
i sztuki Japonii na współczesną literaturę marimbową kompozytorów japońskich Keiko Abe, Minoru Miki, oraz Akira Miyoshi”.

Anna Rutkowska występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą: „Warszawska Jesień” (Warszawa), „Źródła i Inspiracje” (Kraków), „Crossdrumming” (Warszawa), „Audio Art” (Kraków), „Beethovenfest”
(Bonn, Niemcy), „Kalima” (Lausanne, Szwajcaria), „Uitgast” (Lelystad, Holandia), „Festiwal Kompozytorów Krakowskich” (Kraków, Polska).
Na swoim koncie posiada liczne koncerty perkusyjne i marimbowe.
Wciąż poszukuje nowych „odcieni” brzmienia marimby poprzez wykonywanie utworów na składy mieszane,np. marimba, sopran i fortepian, czy duet marimb preparowanych. W jej dorobku artystycznym znajdują się także prawykonania japońskiej muzyki marimbowej.

Anna współpracowała z zespołami kameralnymi skupiającymi się na muzyce perkusyjnej: Mallet Collective Amsterdam (Amsterdam), Rhythmic Ethnic (Kraków), Amadrums (Kraków), siXen (Warszawa).

Obecnie współtworzy z Julianną Siedler-Smugą jedyny w Polsce żeński duet marimbowy – DALBERGIA DUO. Duet ma na koncie nagrody w konkursach międzynarodowych m.in.  II nagroda IMKA International Internet Music Competition w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina), II nagroda na The North International Music Competition w Sztokholmie (Szwecja), a na terenie kraju – I nagroda na VI International Master Competition for Music Teachers w Warszawie 
(kat. Kameralistyka). Ponadto, podczas wspomnianego wydarzenia panie otrzymały  Rekomendację Fundacji Muzyki Polskiej za wyróżniającą się interpretację polskiej kompozycji.